We Włoszech w regionie Wenecja w Sądzie Rejonowym w mieście Rovigo odbyła się 29 maja 2019 roku rozprawa karna dotycząca pani Katarzyny Nowak oskarżonej przez byłego partnera Marokańczyka o tzw. „porwanie rodzicielskie”. Panią Nowak objął opieką konsularną Wicekonsul Bartosz Skwarczyński z Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. Pantarey Fundacja jako organizacja pozarządowa dołączyła do sprawy w reprezentacji Prezes Mai Ruben i Wiceprezesa Michała Specjalskiego.
Sprawa dotyczy wyjazdu pani Katarzyny Nowak z córką z Włoch do Polski, kiedy miała ona pełne prawa rodzicielskie, ale nie poinformowała ojca dziecka o wyjeździe, gdyż obawiała się o zdrowie i życie dziecka oraz nie zdawała sobie sprawy z karalności w wyniku wyjazdu z własnym dzieckiem z Włoch, za co w Polsce nie jest to karane.
Po 2-godzinnym przesłuchaniu zgłaszającego o ukaranie pani Nowak byłego partnera z Maroka, przedstawienia przez strony dokumentacji policyjnych, medycznych i sądowych z Włoch i Polski sędzia postanowiła o odroczeniu sprawy aż do listopada i grudnia bieżącego roku.
Z przedstawionych dowodów szczególnie bulwersujące dla zgromadzonych na sali wydały się zrzuty z ekranu profilu społecznościowego Marokańczyka, gdzie córkę pani Nowak ubiera w burkę oraz instrumentalnie wykorzystuje do przedstawienia własnych politycznych poglądów przez umieszczenie zaangażowanego politycznie napisu na ubraniu córki wzywającego do solidaryzowania się Palestyńczykami w walce z Izraelem.
Marokańczyk oprócz tego twierdził, odpowiadając na zarzuty o molestowanie córki, że może z córką zrobić jako ojciec, co chce oraz w wielu kwestiach emocjonalnie unosił się, gestykulując palcem w stronę oskarżonej przez niego Katarzyny Nowak, twierdząc, że go pomawia publicznie.
Po odebraniu córki pani Nowak w listopadzie 2018 roku przez kuratora w asyście policji polskiej po postanowieniu wykonawczym z Konwencji Haskiej Sądu Okręgowego we Wrocławiu to z nim teraz przebywa dziewczyna, a pani Nowak jest zmuszona odwiedzać ją w asyście opieki społecznej w wyznaczonej godzinie widzenia we Włoszech. Dziecko znaczenie przytyło w ostatnim okresie i zaczęło mieć widoczne problemy z mówieniem tj. jąkaniem się, co może być skutkiem stresu i traumy, jaką wywołało jej siłowe odebranie wbrew jej publicznie wyrażanej woli od matki.
Należy bowiem zauważyć, że zarówno nie dopuszczono przez polski sąd do wyrażenia woli czy chce zostać z matką przez już 8-letnie dziecko oraz nie sprawdzono do jakich warunków bytowych, jak i kto faktycznie będzie sprawował pieczę nad dzieckiem po przekazaniu je do ojca we Włoszech. Niestety, ale zadziałał mechanizm Konwencji Haskiej oraz nowej ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych, która zniosła możliwość zgodnie z art 577 kpc zmiany postanowień przez sąd, jeżeli zachodzi zagrożenie dobra osoby w tym dziecka, o czym pisaliśmy już tutaj: https://pantarey.org/oddajcie-%C2%A7577-kpc/

Wątpliwości te podzieliła nawet Prokuratura Rejonowa w Nysie, zaskarżając postanowienie wykonawcze Sądu Okręgowego we Wrocławiu do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Niestety, ale przewodnicząca składu sędziowskiego Sądu Apelacyjnego w Warszawie na rozprawie w marcu nie wiedziała nawet, że dziecko zostało już odebrane matce w odpowiedzi na wnioski fundacji Pantarey o dołączenie jako interwenient uboczny do sprawy, które ostatecznie odrzuciła.
Fundacja w związku z tym zorganizowała pomoc prawną pani Katarzyny Nowak w postaci adwokata reprezentującego ją 18 marca na kolejnej rozprawie oraz analizuje postanowienia w celu sprawdzenia dopuszczalności skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
W międzyczasie Prokuratura Generalna zapowiedziała skargę kasacyjną w tej sprawie, która wyczerpałaby krajową ścieżkę sądową w tej sprawie i otworzyłaby formalną możliwość skarżenia postanowień polskich sądów do Strasburga.

Jednocześnie w Sądzie w Rovigo toczy się sprawa cywilna na wniosek byłego partnera Marokańczyka, aby odebrać pani Katarzynie Nowak prawa do dziecka, która do tej pory posiada. W tej sprawie w związku z procedurą cywilną jedynie adwokat może reprezentować zarówno panią Katarzynę Nowak, jak i fundację Pantarey jako mają wspólne interesy w tej sprawie. W związku, z czym fundacja zorganizowała pomoc prawną w postaci najlepszego adwokata we Włoszech od spraw międzynarodowego prawa publicznego, prawa UE i spraw rodzinnych, który ma reprezentować panią Katarzynę Nowak i fundację Pantarey w sprawie cywilnej już 25 czerwca 2019 roku.

Prezes Maja Ruben i Wiceprezes Michał Specjalski
W związku z czym fundacja postanowiła uruchomić kampanię i zbiórkę publiczną na tą rzecz gdyż pani Nowak nie dysponuje tak dużymi finansami pozwalającymi na pokrycie wysokich kosztów obrony prawnej w kwestii skomplikowanej materii prawnej w której we Włoszech jak i w Polsce nie ma za wielu specjalistów. Sprawa bowiem dotyczy pokrywających się porządków prawnych Unii Europejskiej, prawa krajowego Włoch jak i prawa międzynarodowego dotyczącego spraw dzieci.
Pomóż sfinansować adwokata włoskiego i wejdź na zbiórkę prowadzoną na: https://www.facebook.com/donate/363581980957022/2326236524092813/
Kontakt możliwy jest także przez formularz: